Historie oddílu MAJÁK Pardubice

Oddíl Maják Pardubice byl založen v roce 1996. Jméno mu dal jeho první oddílový vedoucí kamarád Dan Svoboda. Spolu s ním se do práce s dětmi v Majáku zapojili ještě Zdeněk Hochman a Roman Majerčin.

Oficiální založení oddílu Maják proběhlo na víkendové výpravě v okolí hradu Potštejna. Tam byli účastníci podrobeni náročné zkoušce v podobě bojové hry, která probíhala nejen v okolí a na hradu Potštej, ale také na nedalekém hradu Litice.
Cílem celé hry bylo nalezení truhly se vzácným obsahem, jímž byla kronika, vlajka a zakládací listina oddílu Maják. Listina byla večer všemi účastníky slavnostně podepsána a historie oddílu Maják se začala odvíjet.
    Následovaly roky v nichž se oddíl pravidelně scházel na každotýdenních schůzkách, vyjížděl na jednodenní a víkendové výpravy, účastnil se unijních akcí. Roky během nichž vznikala přátelství, které mnohdy přetrvávají dodnes.
Maják nejdříve pořádal dva samostatné tábory a později se začal účastnit táborů organizovaných táborovou osadou Východní Vítr. Roman a Dan postupně z oddílu odešli, každého život zavál někam jinam a vedení oddílu se ujal Zdenda.
Oddíl fungoval přibližně 6 let. Za tu dobu jím prošlo více než tři desítky dětí. Některé z nich se postupně staly rovery (pomocníky vedoucího), nebo později i vedoucími jiných oddílů, či dokonce vedoucími oblasti Východní Vítr.
Postupem času se počet členů oddílu ztenčoval, až bylo jeho působení pozastaveno. Po nějaké době byla činnost obnovena, ale to pouze asi na jeden rok, po jehož uplynutí oddíl opět „usnul“.

Oddíl MAJÁK Pardubice dnes

    Ze sna se probouzí nyní v roce 2010, kdy nám dorostla nová generace dětí, které se chtějí setkávat a společně zažívat nové věci. Jsou to z velké části děti lidí, kteří sami v minulosti nějak do činnosti oddílu zasáhli. Například jako vedoucí na táborech, či jako pomoc na výpravách. Z těhto dětí teď vzniklo jádro, které, jak doufáme, bude oddíl držet pro další roky jeho působení. Vedení oddílu se opět ujal Zdenda, jemuž na pomoc ochotně přispěchal i Roman.
A tak od tohoto roku opět svítí Maják – dětský oddíl, jehož cílem a posláním je, tak jako před lety, dát dětem prostor pro navázání přátelství, pro prožití dobrodružství, na která budou rády vzpomínat, umožnit jim získat zajímavé znalosti nebo dovednosti a v neposlední řadě přispět k jejich cestě ke zralému lidství.

Všichni si moc přejeme, aby Maják svítil co nejdéle a co nejsilněji.

 

Prezentace o činnosti našeho oddílu ke stažení ZDE.

 

Inovovaný znak oddílu Maják

 


Toplist InternetLink.cz CZIN.eu katalog odkazů Klikni.eu TOPlist