Výprava MLADÍ CESTOVATELÉ

28.04.2013 08:29

21. 4. 2013 vyrazili členové Majáku a jejich kamarádi na dobrodružnou cestu do "vzdálených zemí". V 9hod nám jel vlak do Vrbatova Kostelce. Tam děti od jakéhosi dobrodruha a cestovatele dostaly mapu, na které bylo vyznačeno 6 zastavení. Každé zastavení bylo nějakým místem na naší planetě.

Prvním zastavením bylo město Benátky a leželo samozřejmě u řeky. Zde měly děti za úkol přejít poslepu pod vedením jednoho z družiny dřevěnou lávku. Všechny děti to zvládly, někdo si vykračoval, jakoby viděl a druhý šel rozvážně a opatrně.  

Další zastávkou byla planina Nazca v jihoafrickém Peru. Zde je na zemi na 300 obrazců velkých až několik desítek metrů vytvořených indiány. Děti zde dostaly za úkol, jak jinak než také vytvořit nějaký obrazec. Použily k tomu kameny, klacky a mech. Jejich úsilí bylo odměněno 2. zlatou mincí. Minimálně pěti mincí bylo totiž podmínkou pro získání informace o místu, kde se nachází poklad.

Z Peru jsme se vydali na střechu Světa do Nepálu. Úkolem dětí zde nebylo nic snazšího než si zahrát na místní obyvatele živící se jako šerpové - nosiči zavazadel. Ve dvojicích musely děti vynést své batůžky a další větší batoh na místní osmitisícovku Kosteleckou hůru. Jeden z dvojice se pak musel s batohem vrátit zpět dolů, přibrat dalšího a společně batoh opět vynést nahoru. Přibraný šerpa se pak musel opět vrátit dolů a přibrat si znovu dalšího. Tímto způsobem se nakonec všichni dostali nahoru. Nepálská zlatá mince byla více než zasloužená :)

Z Asie jsme se pak přenesli do Afriky. Tam jsme se setkali s jedním z afrických kmenů. Úkolem dětí zde bylo připravit ohniště, rozdělat oheň a na něm upéct tradiční africké jídlo čapátí - placky z mouky. Pro usnadnění však děti z těsta pekly hady na klacku. Zdá se to být jednoduché, ale museli jsme se zapojit všichni. Kluci se postarali o oheň a holky připravily těsto. V pečení hadů jsme se střídali. A všem nám naše africká specialita také moc chutnala.

Pátým místem, kam nás dovedla naše neobvyklá mapa, byla Kanada. Tato druhá největší země je, jak známo, zemí lesů a divoké zvěře. Úkolem dětí tedy bylo ulovit medvěda a to hned medvědy tři. Vedoucí se stali medvědy, děti byly lovci. Pro ulovení medvěda stačilo dotknout se ho, lovci se ale museli, vždy minimálně dva, držet za ruce, jinak mohli být uloveni oni sami. I tento úkol naši mladí cestovatelé zvládli a vysloužili si minci. A protože měli mincí již pět a čas odjezdu našeho vlaku se blížil, požádali děti o vydání indicie vedoucí k pokladu.

Tou indicií byla GPS navigace s uloženými souřadnicemi. Po chvíli tápání jsme za pomoci navigace došli ke skále, kde děti skutečně našly v zemi zakopaný poklad. Pokladem bylo, jak jinak, než něco na zub. Po spravedlivém dělení se naše výprava podle mapy vydala zpět k vlaku. V navigaci pomocí mapy se děti po celou cestu střídaly. Zjistily, že to vyžaduje nějaké znalosti, určitou zkušenost a cvik. Důležité ale je, že děti našly všechna místa zastávek i cestu zpět.

Před příjezdem vlaku jsme nakonec měli ještě trochu času, který jsme využili ke splnění  posledního úkolu. Tím bylo střílení z vlastnoručně vyrobeného luku, které se mělo původně odehrávat v severní Americe mezi indiány. Tenhle úkol si musíme někdy zopakovat, protože nás všechny bavil.

 

Naše poslední cestovatelská výprava se vydařila, počasí nám přálo a všichni jsme si to užili.

 

 

 


Toplist InternetLink.cz CZIN.eu katalog odkazů Klikni.eu TOPlist