Sněženka 2013

07.04.2013 18:54

Sněženka 2013 - Vamberk 5. - 7. 4. 2013

Letošní Sněženka byla věrná svému jménu, a tak nás sníh a zima zalézající pod bundy a svetry provázely téměř na každém kroku. Sněženka je tradiční pathfinderovská akce pro děti pořádaná oblastí Východní Vítr. Letos proběhla ve Vamberku a z našeho oddílu se jí zúčastnila Sofie, Máťa, Adam, Jirka Komárek a vedoucí Zdenda.

Tak jako každý rok, byla i letos její náplní etapová hra. Tentokrát jsme se stali uchazeči o členství v řemeslných ceších. V pátek večer jsme se po zahájení akce setkali s rychtářem Vamberka (Romanem Buchtelem alias Růžou), který nás přidělil k jednotlivým cechům. Rázem z nás tak byli učni cechu kolářů a bednářů, zedníků a kameníků, krejčích a soukeníků, cechu pekařů a cukrářů nebo cechu ševců a obuvníků.
Stát se členem řemeslného cechu však není nic jednoduchého. Členství v cechu je věcí prestiže a cti a rozhodně není pro každého. Jen Ti, kdo prokáží řemeslnou zručnost, svou důvěru v Boha a absolvují cestu do světa na zkušenou, budou přijati mezi mistry. Ale nemyslete, příslušnost k jednotlivým cechům nám přinesla i okamžité výhody. Tak třeba obuvníci mohli nařídit komukoli z ostatních řemeslníků, aby jim obuli boty, kuchaři měli nárok na první příděl jídla, koláři si zas mohli volit, kolikátí vyrazí na hru, zedníci měli možnost nechat si druhými umýt nádobí a krejčími hojně využívanou výhodou byla možnost ležet si i tehdy, když ostatní museli sedět.

Prvním naším úkolem bylo sepsání cechovní artikule - jakéhosi soupisu podmínek členství a závazků, které na sebe mistři jednotlivých cechů berou.
Svou schopnost učit se Božím radám jsme prokazovali v sobotu dopoledne při hledání biblických veršů a jejich netradičním přednesu spojeném s předváděním různých pohybů dvěma "vambereckým radním".
Dalším naším úkolem bylo vytváření cechovních erbů, které jsme nutně potřebovali do následující hry.
V té jsme měli prokázat své řemeslné dovednosti. Byl to úkol nelehký, neboť jsme se museli vydat do neznámých míst městečka Vamberka. Podle starých dobových fotografií musely děti nalézt místní významné stavby, kde na ně čekali cechovní mistři se svými záludnými úkoly. Děti tedy zatloukaly hřebíky, jedly rohlík na čas, půlily cihlu kladivem, navlékaly niť a obouvaly boty na čas. Aby to však nebylo málo, musely naše družinky učňů dávat pozor na bandu místních lupičů, která se po městě pohybovala a rozhodně neměla přátelské úmysly.
Poslední podmínkou pro vstup do cechu bylo podniknutí cesty na zkušenou. Ta se konala v neděli dopoledne a vedla hezkou krajinou k Chatě na vyhlídce. Cestou nás čekalo několik úkolů, které byly zaměřeny na náš pathfinderovský um a znalosti. Milým překvapením pro nás bylo stádo jelenů, laní a muflonů, se kterými se děti ochotně poděli o jablka ze své svačinky.
Na letošní Sněžence se děti opravdu nenudily. Dvě hodiny her děti prožily v sobotu večer v tělocvičně místní školy a po té nás všechny čekala noční návštěva nedalekého kostela sv. Prokopa. Tam jsme si mohli zakončit sobotní den, zazpívat si naše oblíbené písničky a po družinách se pak podívat do trochu tajemné podzemní krypty pod kostelem. Zde se děti setkaly s „místním mnichem“, kterému přečetly své cechovní artikule.
Na závěr pak měl mnichův poradní hlas překvapivě velký význam při určování celkového pořadí jednotlivých družinek. Vítězem se stal cech zedníků a kameníků, ale i ostatní cechy prokázaly, že patří ke skutečné vamberecké chloubě.

Letošní Sněženka byla zábavná a zajímavá, mnoho nového se dozvěděly děti, ale také i my jejich vedoucí. Moc za celý ten příjemný a bezproblémový víkend děkujeme Romanovi, který při jeho přípravě a během něj odvedl hodně skvělé práce. Díky.

Těšíme se na další východovětrovskou akci.

 

 

 

 

 


Toplist InternetLink.cz CZIN.eu katalog odkazů Klikni.eu TOPlist