Rumunsko

15.09.2010 17:02

V září vyrazila v rámci unijního Vůdcovského speciálu skupina vedoucích z Čech, Moravy a Slovenska do Rumunska. Byli jsme pozváni rumunskými vedoucími a cílem bylo poznat krásy této země, setkat se a vyměnit si vzájemně zkušenosti s jinými vedoucími dětských oddílů klubu Pathfinder. Skupina jela hromadně autobusem částečně řízeným jedním z nás - Petrem Bujokem - Pupíkem z Liberce.

Tři noci jsme strávili v pohoří Retezat, z toho dvě v kempu Caseada. Odtud jsme, rozděleni na čtyři smíšené skupiny pod vedením Rumunů, postupně vyrazili po dvou trasách do hor. Cílem bylo tábořiště u jezera Bucura (2041 m n.m.). Noc v tomto tábořišti nakonec prožily jen dva týmy jdoucí trasou přes horu Retezat (2484 m n.m.). Cesta byla velmi dobrodružná, místy až nebezpečná, neboť její poslední část vedla traverzem po hoře Bucura (2433 m n.m.),  a to za tmy, v dešti a místy po sněhu. Nakonec ale díky Bohu do cíle členové obou týmů na této trase dorazili v pořádku. Druhé dvě družiny jdoucí přes nejvyšší vrchol pohoří horu Peleaga (2508m n.m.) byly nuceny nouzově tábořit na úpatí hory a na její vrchol se vydat až ráno. Přes náročnost cesty je nutno říct, že toto pohoří je nádherné a návštěvník si chtě nechtě musí přiznat, že v horách není pánem a měl by být obezřetný, předvídavý a pokorný.

Druhou část pobytu v Rumunsku jsme strávili v pohoří Bučegi na tábořisti u rekreační budovy oddělení mládeže jednoho ze šesti sdružení Církve adventistů sedmého dne v Rumunsku. Zde jsme měli k dispozici zázemí sálu pro vzájemné prezentace našich Klubů Pathfinder a také evropské WC :) a teplou vodu. Pátek jsme prožili kocháním se krásou místních hor, které jsou charakterem jiné než pohoří Retezat. Zelené stráně nad lesy jsou obývány pasoucími se stády ovcí a krav, nad nimiž se do mraků tyčí bílošedé skalní štíty. Po kopcích jsou řídce rozeseté pastevecké dřevěnice, do kterých by se člověk hned rád, alespoň na pár dní, nastěhoval.

Celý týden byl plný hezkých a zajímavých zážitků, za které našim rumunským, dnes již přátelům, patří dík.

Zdeněk H.

 

 


Toplist InternetLink.cz CZIN.eu katalog odkazů Klikni.eu TOPlist