Robinzonáda 2016 - Přežít

25.05.2016 07:10

    Více jak dvě stě dětí se svými vedoucími z celých Čech se učilo jak „PŘEŽÍT“ u přehrady Rozkoš v České Skalici na letošní víkendové Robinzonádě. Kdo si myslel, když četl motto Robinzonády „Přežít“, že se bude jednat o akční bojovou hru, velmi se mýlil. Děti se přenesly do 19. století, do období, kdy žila spisovatelka Božena Němcová, která z tohoto kraje pochází, a učily se obyčejné venkovské práce – kydat hnůj, dojit mléko, stáčet med, mlátit obilí, sekat trávu srpem, uhníst těsto a upéct pšeničné placky na ohni a další. Přežít tedy znamenalo naučit se o sebe postarat bez dnešních moderních vymožeností. A dětem se vše opravdu dařilo.

V sobotu se děti na Ratibořickém zámku seznámily s  kněžnou Zaháňskou a její chráněnkyní Hortenzií, potkaly upovídaného krajánka, hajného, kořenářku a další. Dřív než předstoupily před kněžnu, musely se naučit od zámeckého úřadnictva a služebnictva dvorskou etiketu. Kněžnu pak děti co nejuctivěji pozdravily – úklonou či smeknutím. 

    Cestou na zámek se děti v lese setkaly s vojáky v císařských uniformách, kteří pro ně připravili povídání o nejhorší bitvě prusko – rakouské války v roce 1866 právě zde u České Skalice společně s ukázkou tehdejších zbraní včetně střelby z pušek předovek a starobylého raketometu.

    Všichni účastníci Robinzonády se také podívali na Staré Bělidlo, k Viktorčině splavu a na další půvabná místa. Přestože tam nepotkali babičku, ochuzeni o ni nebyli. Jedna z vedoucích se na víkend slavnou babičkou stala a děti celým programem provázela.

 

 

 


Toplist InternetLink.cz CZIN.eu katalog odkazů Klikni.eu TOPlist