RETRO 2014

08.10.2014 19:55

Potáborové RETRO 2014 - Vesmírní badatelé

Letošní podzimní oblastní akce Východního Větru RETRO se uskutečnila v 3.-5.10.2014 Pardubicích.

Děti si zahrály na výzvědné mise z jiných planet, které měly za úkol zjistit něco o životních hodnotách obyvatel planety Země.
První etapa hry se uskutečnila v pátek večer a děti při ní v nočním lese hledaly poztrácená písmena tajného kódu, který následně pomocí morseovky a baterky vysílaly. V sobotu dopoledne měl pro nás připravenou hru Jirka Komárek. Při ní si děti zaběhaly, ale také se dozvěděly něco o Bibli. Další sobotní dopolední program byl v podobě zamyšlení vedoucího oblasti Romana alias Růži nad tématem životních hodnot.

Odpoledne se děti po družinách vydaly do okolí, kde na ně čekalo 7 stanovišť s různými úkoly. Každý úkol byl zaměřen na nějakou životní hodnotu a zároveň seznamoval děti s nějakou postavou nebo událostí z Pardubic nebo okolí. Děti se tak mohly dozvědět něco o pánech z Pernštejna, o venálezcích ruchadla bratrancích Veverkových, o prvním českém pilotu Janu Kašparovi nebo staviteli železnice Janu Pernerovi. Povídali jsme si také o Pardubickém perníku, hokeji a Velké pardubické. Dozvěděli jsme se také to, že jeden z majitelů pardubického panství Hanuš z Milheimu založil a podporoval Betlémskou kapli a jejího kazatele Jana Husa. Na každém stanovišti se tak děti seznámily s nějakou životní hodnotou, jako je např. vzdělání, víra, majetek, peníze, zdraví, rodina apod. Mezi úkoly na jednotlivých stanovištích patřilo například skládání fotografií pardubických památek, kování, hledání mincí pro Betlémskou kapli nebo třeba výroba a házení papírových vlaštovek.

V podvečer pak děti hrály v budově cestovatelskou hru, při níž virtuálně navštěvovaly města, která jsou ve světě něčím známá nebo něčím vynikají. Děti se dozvěděly, že v New Yorku si cení svobody, Paříž je město lásky, do HollyWoodu se jezdí za slávou a třeba v Las Vegas se vše točí kolem zábavy.

Před večerkou jsme věnovali čas vzpomínání na letní tábory a promítání fotek. Bylo hezké zavzpomínat si na ty super chvíle u táborového ohně a pod stožárem, na kterém hrdě vlaje klubová vlajka. Těšíme se na příští tábor...

Nedělní dopoledne děti v rámci seznamování se s životními hodnotami, a to konkrétně se svobodou, navštívily památník Zámeček, který je připomínkou tragického konce mnoha desítek obyvatel Pardubic a obce Ležáky během 2. sv. války. Také si děti vlastnoručně ozdobily perníčky, které si pak mohly odvézt domů.

Víkend, jak už to tak bývá, utekl velmi rychle a nám všem  nezbývá než abychom se těšili na jaro a s ním přicházející akci Sněženka.

Na závěr ještě poděkování sboru CASD Pardubice, který nám poskytl střechu nad hlavou, městu Pardubice, které akci podpořilo odměnami pro děti a všem, kdo se na přípravě Retra podíleli a speciálně pak všem maminkám a kamarádkám, které se v čele s Dášou Komárkovou postaraly o jídlo.

 

 

 

 


Toplist InternetLink.cz CZIN.eu katalog odkazů Klikni.eu TOPlist